ELEKTRİĞİN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE ÖNEMİ

ELEKTRİĞİN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE ÖNEMİ

İnsan topluluğunun yaşamını sürdürebilmesi için ve hayatlarını kolaylaştırabilmek adına birçok önemli icatlar keşfedilmiştir. Kuşkusuz ki bu icatlardan en önemlisi yaşadığımız modern zamanda bağımlı olduğumuz elektriktir. Elektiriğin hayatımızdaki önemini yaşadığımız birkaç dakikalık elektrik kesintilerinde daha iyi anlarız. Adeta elektrik kesintilerinde insanların sosyal hayatları durur. Ne yapacaklarını bilemezler. Alışkanlık haline getirdikleri aktiviteleri yerine getiremezler.  Mesela bağımlısı olduğumuz bilgisayar ve televizyon bunlara en güzel örnektir. Bu da elektriğin hayatımızda ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.

Evrensel bir eneri kaynağı olmakla birlikte elektrik enerjisi,  güneş enerjisi, hidroelektrik, rüzgar enerjisi, doğalgaz, termik ve benzeri  gibi yöntemlerden elde edilmektedir. Hayatımızı kolaylaştıran ve hayatımızın büyük bir bölümünü etkileyen tüm araçlarda eletrik enerjisi kullanılmaktadır. Başından ayrılamadığımız bilgisayar ve televizyonlarda, elimizden hiç düşürmediğimiz cep telefonlarında, az iş yapmamızı sağlayan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalarda, hareket etmek için hep elektrikten yararlanmaktayız. Sabah gözlerimizi açtığımız andan itibaren evimizden, iş yerimize ya da okulumuza kadar yaşamımızın her yerinde akşam yatana kadar elektriği kullanmaktayız.

Bu alanda yapılan en önemli çalışmalardan biri “Enerji Çocuk” adlı projedir. Bu proje ile gelecek yılların nesli olacak çocuklara enerjinin önemini aşılamaktadır. Bunu yaparken çocuklara enerjinin ne demek olduğunu, hayatımızdaki yerini, tasarruflu kullanmayı hem eğitici hem eğlenceli programlarla sunulmaktadır. Elektrik tasarrfu öğretilirken ampulleri kapatıp karanlıkta oturmak, kaloriferleri kapatıp soğukta durmak gibi davranışlardan bahsedilmemektedir. Burada tasarruftan kasıt gerektiği zaman gerektiği yerde elektrik enerjisini kullanmak, ihtiyacımız olmadığı zaman kapatmayı öğretmektir.

Görüldüğü gibi elektrik enerjisi tüm enerji türlerinden farklı bir enerji türüdür. Tüketilmeden üretilmeyen enerjidir. Yani tüketim olmalı ki üretim de olsun. Fakat burada önemli olan bilinçli tüketici olmaktır. Bununla ilgili enerji tasarrufu programları belirlenip, ülke içinde uzman kişiler tarafından eğitimlerin verilmesi amaçlanmaktadır.

ELEKTRİĞİN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
193 votes, 4.46 avg. rating (89% score)

ELEKTRİĞİN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE ÖNEMİ” üzerine 40 düşünce

  1. eda

    cooooooooooooooooooooook iyi fakat, biraz uzun çokkkkkkkk işime yaradı teşekkürler türkiyem… bitanem, canımın canı

    Yanıtla
  2. asdasdas

    çok iyi olmuş süper çok yardımcı oldu çok güzel ve okudukça hiç sıkılmadım yazdıkçada hiç sıkılmadım

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir