ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI

ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI

Enerji tasarrufu sağlamak, aile ekonomisine katkı sağlamak ve en önemlisi ülkemizin refah düzeyini artırabilmek için yediden yetmişe herkese büyük görevler düşmektedir. Şüphesiz ki gelecek nesil olan çocuklara bu alanda büyük görevler düşmektedir. Öncelikle sorumluluk sahibi olup, yapacakları küçük şeyler ile gelecek için daha yaşanılabilir bir çevre sağlayacaklardır. Bunun için de en önemli sorumlulukları enerjiiy verimli kullanmaktır. Enerjiyi verimli kullanmanın püf noktaları ise;

• Aylık faturalarınızı toplayın. Elektrik ve gaz faturalarını ayırın ve en yüksek gider kısmını belirleyin (ısıtma, aydınlatma vb.). Tasarruf planınızı buna göre ayarlayın.

• Odadan ayrılırken lambaları kapatın. Aile bireylerinin odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır. Bina aydınlatması için sensorlu sistemleri tercih edin.

• İşiniz bittiğinde televizyonu, video oyununu, bilgisayarı, müzik setini vb. kapatın.

• Buzdolabının kapağını açık tutarak ne alacağınızı buzdolabının önünde düşünmeyin. Açmadan önce ne alacağınızı düşünün, daha sonra ihtiyacınız olanı alıp kapağını tekrar kapatın.

• Kullandığınız sıradan ampulleri, kompakt flauresanlar (tasarruflu ampul) ile değiştirin.

• Ders çalışırken veya kitap okurken tüm ışıkları açmak yerine küçük bir lamba kullanın.

• Cihaz alırken “enerji verimli ürünler” i tercih edin. Bu cihazlar çok daha az enerji ile çok daha fazla iş yapar.

• Yaz aylarında odanızın perdesini veya güneşliğini kapalı tutun, böylece odanız daha serin kalacaktır.

• Kış aylarında perdelerinizi kapalı tutun. Gündüzleri, güneş ışığını doğrudan alan perdeleri açık tutun. Radyatörlerin ısı akışına engel olacak şekilde uzun perdeler kullanmayın, radyatörleri mobilyaların arkasına saklamayın.

• Kış aylarında binalarınızın giriş-çıkış kapılarını açık bırakmayın.

• Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanın. Odaları doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenleyin.

• Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanın.

• Küvette uzun süren banyolar yapmak yerine kısa duşlar alın.

• Kullanılmayan odaları da düşük ısıda tutun. Soğumuş odaları tekrar ısıtmak, bu odaları sürekli olarak düşük bir ısıda tutmaktan daha fazla enerji harcamasına neden olur.

• Kazan, ısı pompası, klima gibi cihazlarınızın filtrelerini temizletin ya da değiştirin.

ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI
6 votes, 5.00 avg. rating (98% score)

ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTALARI” üzerine bir düşünce

  1. sıla AÇIKGÖZ

    enrjiyi verimli kullanmanın birçok kolay yolu vardır.Ve tıptı ‘enerji hanımda’ olduğu gibii insanlar bunun bilincinde olmalıdır.mesela boş yere ışık açmamak yada televizyonu düğmesinden kapatmak gibi.Sadece enerji hanım değil enerji çocuk sayesinde çocuklarda bu görevi üstlenmektedir.Bakanlığın yaptığı bu proje çok etkili olacak gibi görünüyor.Ayrıca facebook ve twitter gibisosyal medya bağlantıları olduğu için bu projeyi desteklemek çocuklar için daha kolay hale geliyor.Asıl konumuza dönersekbu konuda görev sadece insanlardaki bilincin biraz artmasıylaetkili hale gelbilir.Tasaruflu lambalar kullanmak vebunların başında gelebilir.Ama enerji sadece tasarufla ilgili olmayabilir.İnsanların enejileri önemli.Televizyonun insanların beynini uyuşturduğunu artık hepimiz biliyoruz.Aslında ailecek bir yarım saat izlesek zararı değil yaraı olduğunu eminim farkedeceksiniz.Daha bunun gibi vereceğimiz yüzlerce örnek var.Emin olun bunlardan bazılarını hayatınıza geçirmek size yeterince yararı olacağını düşünüyorum.Ve son cümlemi şu şekilde bitirmek istiyorum,bakanlığa böyle bir projeyi hayata geçirme azminden dolayı çok teşekkür ediyorum ve bunun devamının gelmesini deniyorum.

    Sıla AÇIKGÖZ

    Hasan Şükran Saruhan Ortaokulu

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir