Etiket arşivi: enerji çocuk

ENERJİ ÇOCUK NAZ

ENERJİ ÇOCUK NAZ

Enerji Çocuk Naz

Enerji Çocuk Naz

Merhaba çocuklar benim adım Naz. Herkes bana enerji çocuk Naz der. İsmimi çok beğendiniz dimi? Sizde benim gibi enerji çocuk olmak ister misiniz? Yapmanız gereken şeyler çok basit aslında. Benimle hem eğlenip hemde yaşam kaynağımız olan enerjinin önemini öğrenip onu nasıl kullanmamız gerektiğini öğrenicez. İlk önce enerji nedir onu öğrenelim. Enerji iş yapabilme gücüdür. Biz top oynarken, saklambaç oynarken, ders çalışırken gücümüzü bu enerjiden alırız. Ama aynı zamanda oynadığımız pilli oyuncakların, hergün izlediğimiz televizyonun, oyun oynadığımız bilgisayarın da enerjiye ihtiyacı var. Bu aletler elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Gücünü elektrik enerjisinden almaktadır. Fakat biz bu enerjiyi ne yazıkki aşırı tüketmekteyiz ve bu da kötü sonuçlara yol açmaktadır. Hayatımızda bu kadar önemi olan enerjinin bu kadar tükenip bitmesini hiç birimiz istemeyiz dimi. Size bu konuda bir kaç küçük sır vermemi ister misiniz? Eğer bu sırlarımı yerine getirseniz enerjimiz tükenmez ve enerjiden daha iyi faydalanabiliriz. Yapmamız gerekenler;

 • Boşa yanan lambaları kapatmayı unutmayalım.
 • Perdelerini aç ve gün ışığının odana girmesini sağlayalım.
 • Güneşli kış günlerinde perdelerimizi açarak güneşin odamıza girmesini sağlayalım.
 • Bilgisayarı sadece kullanacağımız zaman çalıştıralım. Bilgisayarını kapatmayı unutan arkadaşlarımızı kapatmaları konusunda uyaralım.
 • Televizyon izlemediğimiz zamanlarda kapatmayı unutmayalım.
 • Televizyon, bilgisayar ve bütün ev aletlerini düğmesinden kapatalım.
 • Kullanılmadığı halde fişe takılı olan elektrikli ev aletleri için fişlerinin prizden çıkarılması konusunda büyüklerimizden yardım isteyelim.
 • Tasarruflu ampul kullanılmasının önemini ailemize hatırlatalım.
 • Su içmek için her defasında yeni bir bardak kullanmayalım ki bulaşık makinemiz boş yere daha fazla çalışmasın.
 • Enerjimizin boşa gitmemesi için ısıtıcıları 21°C’ye ayarlayalım ve mevsime uygun giyinelim. Evimiz çok sıcak olduğunda büyüklerimizden kombi ayarın düşürmesini isteyelim.
 • Buzdolabının kapağını gereksiz yere açık tutmayalım.
 • Temiz kıyafetleri kirli olanlarla karıştırmayalım ki çamaşır makinemiz boş yere daha fazla çalışmasın!
 • Kapıları ve pencereleri kapatalım ki odadaki enerjiyi koruyalım.
 • Kalorifer peteklerinin önlerini açık tutalım ki ısı iyi yayılabilsin.

İşte bu saydıklarımı yerine getirseniz sizde benim gibi enerji çocuk olursunuz ve birlikte enerjimizi korumuş oluruz. Ayrıca sizde böyle evinizde, okulunuzda enerjiyi korumakla ilgili öneriler bulup herkese örnek olabilirsiniz.

 

ENERJİ NEDİR?

ENERJİ NEDİR?

Enerji, iş yapabilme kabiliyetidir. Tüm maddelerde mevcut olan, ısı ve ışık biçiminde ortaya çıkan, organizmanın etkin gücüdür.  Yetişkinlerden çocuklara kadar herkesin muhatap olduğu manevi bir güçtür.  Enerji kaynaklarının hızla ve bilinçsizce tükettiği 21. yüzyılda, küresel ısınmadan kaynaklanan yaşanılan iklim değişikliği ile birlikte enerji verimliliği en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir.

Günlük yaşamamızda hane içinde ya da hane dışında kullanmakta olduğumuz tüm ürünler elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Buzdolabından çamaşır ve bulaşık makinelerine, radyo ve televizyondan bilgisayarlara, ütüden fırına kadar tüm aletlerin çalışması için elektrik enerjisine gereksinim duyulur. Bunun dışında otomobillerde benzin, mazot gibi petrol ürünleri, sobalarda da yakıt olarak kömür kullanılmaktadır. Kısacası bir düzenin sağlanması için enerjiye ihtiyaç vardır.

Enerji Çocuk

Enerji Çocuk

Yukarda belirtilen tüm bu aletler tıpkı bir insan vücuduna benzer. Nasıl ki insanlar sosyal yaşamlarımda enerji kaybedip yoruluyorlarsa, kullandığımız bu aletlerde enerji kaybedip belli bir süre sonra kullanılamaz hale gelmektedirler. Bu makinelerin yaşam sürelerini uzatmak ve tasarruf sağlayabilmek için enerji verimliliği bilincinde olunmalıdır. Enerji verimliliği, tükettiğimiz enerji miktarının, üretim miktarı ve kalitesini düşürmeden, ülke ekonomisinin kalkınmasını engellemeden en aza indirmektir. Bu alanda yapılan birçok önemli çalışma vardır. Bu projelerden bir tanesi de “Enerji Çocuk” adında yürütülen çalışmadır. Bu çalışma kapsamında gelecek nesil olan çocukları doğru bilinçlendirmek adına projeler yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı çocuklara enerji kaynaklarını tanıtmak, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini ve bu kaynakları tasarruflu kullanımı konusunda bilinçlendirmektir. Bunlar çocukların zamanlarının büyük çoğunluğunu geçirdiği televizyon reklamlarında, bilgisayar oyunlarında, günümüz de popüler olan sosyal ağlarda, bu konularda yapılan animasyon ve çizgi filmlerdir. Bunların yanı sıra çocuklar arasında yapılan çeşitli yarışmalar ve eğitim programları gibi etkinlikler yapılmaktadır. Böylece çocuklar eğlenirken bir yandan da enerji verimliliği hakkında bilinçlenmektedir.

Çocukların günlük hayatta en çok zaman geçirdikleri etkinliklerden biri televizyon seyretmektir. Çocuklar ve yetişkinler televizyonu farklı amaçla izlerler. Çocuklar dünyayı öğrenmek, egolarını geliştirmek ve oyun-eğlence amacıyla televizyon karşısında günde en az 2 saat zaman geçirirler. Bu yüzden enerji verimliliği adına yapılan televizyon çalışmalarının çocuklar üzerinde büyük etkisi olacaktır. Bunun yanı sıra bu konuyla ilgili en önemli çalışmalardan biri bilgisayar oyunları olacaktır. Çocuklar oyunları keyifle oynarken, aynı zamanda enerji verimliliği ve enerji kaynakları hakkında bilgi edinip, bu kaynakları nasıl koruyabileceklerini bu oyunlar sayesinde öğreneceklerdir.

Eğitim alanında da “Enerji Çocuk” projesiyle ilgili çalışmalar da yapılmaktadır. Bu konu ile ilgili “Naz” adlı karakter okullarda dağıtılacak olan broşürlerle öğrencilere tanıtılacaktır. Böylece çocuklar okullarında enerji ile ilgili eğitim alarak geleceğin bilinçli nesilleri olacaktır. Topluma sürdürülebilirlik sağlayan bu çalışmalar daha farklı alanlarda da çocukların karşısına çıkmaya devam edecektir.