Etiket arşivi: IMPORTANCE OF THE ENERGY

ENERJİNİN ÖNEMİ

ENERJİNİN ÖNEMİ

Her şeyin bir sonu olduğu gibi enerjinin de bir sonu vardır. Malesef bilinçsizse kullanılmasından dolayı enerjinin de sonuna da gittikçe yaklaşılmaktadır. Bunun en önemli sebebi insanların enerjinin öneminin farkında olmamasıdır. Herkes bilinçli bir birey olursa gelecek nesillerde de enerji kullanımında enerji tutumu olur. Enerji tutumu da sınırlı olan enerji kaynaklarımızın en verimli bir biçimde kullanılması demektir. Bu da demektir ki enerji tüketiminin azaltılmasını sağlayacaktır. Enerji tutumunda da kastedilen az enerjiyle yine çok iş yapmaktır.

Enerji gün geçtikçe hayatımızın daha da önemli bir parçası olmaktadır. Evlerde, iş yerlerinde gerek beyaz eşyalarda gerek teknolojik aletlerin çalışmasında enerjiye ihtiyaç duyarız. Hayatımızın her noktasında bize kolaylık sağlayan enerji, az emekle tüm işlerimizin kısa sürede görülmesini sağlar. Bu kolaylıklardan sürekli faydalanabilmek için enerjiyi tutumlu bir şekilde kullanmamız gerekmektedir.

Hiçbir insan yaşadığımız modern zamanda elektriksiz bir yaşam süremez. Mesela; elektrik olmayan bir ev düşünelim. Elektriğin olmaması demek evdeki tüm elektrikli eşyalardan yoksun olacağımız anlamına gelir. Annelerimizin işlerini kolaylaştıran elektrik süpürgesi veya diğer beyaz eşyalar, gençlerin ellerinden düşürmediği cep telefonlarının şarjsız kalması, çocuklarımızın ödev araştırmaları için ansiklopedilerin yerini alan bilgisayarların çalışmaması bizlere yaşanılması güç bir hayata neden olacaktır.

Hayatımızda bu denli önemli bir yere sahip olan enerjiyi, ileride sıkıntı yaşamamız için tasarruflu kullanmalıyız. Yapabileceğimiz ufak tutumlu davranışlarla -örneğin evlerde odaların tüm ışıkları açmamak, sadece bulunduğumuz yerin ışığını açmak, kullanmadığımız zamanlarda elektrikli aletlerin fişini çekmek- çocuklarımıza da örnek bireyler olup, gelecek nesile yaşanılabilir bir hayat sunmuş oluruz.