HIZLI ENERJİ TÜKETİMİ

HIZLI ENERJİ TÜKETİMİ

Yaşanılan Sanayi Devrimi, kapitalizm hayatımızda bazı değişikliklere neden olmuştur ve hala da olmaktadır. Bunlardan biri de tüketim toplumu oluşumuzdur. Her şeyi çabuk ve hızlı tüketmekteyiz. Yiyecekten giyime, teknolojik aletlerden kullandığımız enerjiye kadar.

Bu hızlı tüketim çağına en iyi örnek ise Think Quest Team’in “Energy Matters” adlı internet sitesinde yazmış olduğu senayodur.  Bu senaryoyu sizlerle paylaşmak gerekir ise;

“Bir sabah günün ilk ışıkları ile uyanıyorsunuz ve evin iyice soğuduğunu hissediyorsunuz. Kaloriferin çalışmadığı anlaşılıyor. Buzdolabının kapısını açıyorsunuz. Işığının yanmadığını ve yiyeceklerin bozulmaya başladığını fark ediyorsunuz. “Arızalandı mı acaba ?” diye düşünüyorsunuz. Kapıcının zile basıp kaç ekmek alacağını sorması gerekirdi. Yoksa zil de mi çalmıyor diye merak ederken elektriklerin kesildiğini anlıyorsunuz. Demek ki zili kimse çalamadı. Elektrik arızasını bildirmek için telefona sarılıyorsunuz. Hiç ses yok. O da çalışmıyor. Anlaşılan santralın da enerjisi kesilmiş. Arabanıza binip işe gitmek istiyorsunuz. Araba da çalışmıyor. Çünkü benzini yok. 100 metre ilerdeki benzin istasyonuna elinizde bidonla gidiyorsunuz. Fakat o da ne! Kocaman bir yazı var: “Benzin satamıyoruz. Pompaları çalıştıracak elektrik de yok, satacak benzin de yok. Çünkü artık hepsi bitti.”

Yukarıda bahsedilen bu senaryo hepimize belki gerçek dışı gelebilir. Fakat enerjiyi hızla bilinçsiz bir şekilde tüketmeye devam edersek, gelecek kuşak nesilleri bu senaryoyu yaşatmış olacağız. Farkında olmadan enerjiyi sömürmekteyiz. Gelecek kuşakların yani çocukların gelecekte iyi yaşamaları her anne babanın hayalidir. Çocuklarımız için yapamayacağımız şey yoktur. Özelliklede onların iyi yaşamaları için elimizden gelen herşeyi yaparız. Yapacağımız en basit şeylerden biri olarak enerjiyi tasarruflu kullanarak, onlara yaşanılabilir bir hayatı miras bırakacağız.

 

 

HIZLI ENERJİ TÜKETİMİ
5 votes, 5.00 avg. rating (98% score)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir